U19 Turnaj v Litoměřicích

08.09.2023 - 10.09.2023
Kde: Sportovní hala U Stadionu, Litoměřice (CZ)
Typ akce: Události projektů

Náš nový projekt INTERREG "Basket@School" se o víkendu poprvé uskutečnil u partnera projektu Slavoj BK Litoměřice, který od pátku do neděle hostil německo-český turnaj. Tohoto turnaje se účastnily tři U19 týmy, mezi kterými byli hráči českého projektového partnera SLUNETA Ústí nad Labem a německých partnerů projektu Dresden Titans e.V. a Basketball Club Dresden e.V. Dále se ho zúčastnil také výběr BK ARMEX Děčín. Německé týmy měly možnost přenocovat na místě, díky čemuž měli možnost poznat Litoměřice a českou kulturu a nejen sportovní halu.

Drážďanské týmy sbírají zkušenosti na turnaji U19 v Litoměřicích

Litoměřice, 10.09.23 – Dobrý měsíc před začátkem nové sezóny 2023/2024 se sešli projektoví partneři Dresden Titans e.V., BC Dresden s  českými partnery z Ústí nad Labem a Litoměřic. V rámci projektu Evropské Unie INTERREG-Projekt „BASKET@School- Basketbal spojuje školy v Česku a Sasku“ uspořádal Slavoj BK Litoměřice turnaj věkové skupiny U19, na kterém se týmy nepřipravovaly na novou sezónu ze sportovního hlediska, ale také na jazykovo-kulturní setkávání s německými sousedy.

V pátek odpoledne vyrazil tým U19 týmu Dresden Titans do sousední České republiky. Již v 17:00 hodin byl na programu první "oťukávací" zápas proti hostitelské U19 z Litoměřic. V napínavém utkání začali lépe domácí a do poločasu si dokázali vypracovat desetibodový náskok. Ani po přestávce se drážďanským mladíkům nepodařilo manko snížit. Po 40 minutách zápas skončil 79:68.

Po tomto zápase byl přizván druhý německý partner projektu. BC Dresden se utkali s týmem U19 z Děčína, který právě postoupil do 2. regionální ligy. Opět se hrálo vyrovnaně, po deseti minutách skóre bylo 17:17. Poté se však časté střídání Drážďan odrazilo na výkonnosti a zápas skončil 83:57 ve prospěch Děčína.

Na společnou večeři jsme se vydali do ubytovny U Štěpánů, kde byly týmy také ubytované. Toto ubytování se nachází přímo v historickém městě Litoměřic ve staletém mnišském klášteře, který nabízí nejen pěkné útočiště, ale také výbornou kuchyni s vlastním pivovarem. Po namáhavých zápasech byla většina chlapců značně vyčerpaná a všichni se odebrali do svých pokojů. Dopoledne se hráči vydali  na krátkou prohlídku města, kdy hostitelé přiblížili drážďanským jejich město. Trenéři z obou zemí tak měli možnost si promluvit a vyměňovat si názory na klub a jeho strukturu. Poté pokračoval turnaj dalšími zápasy.

Po snídani, již v 10 hod, byl na plánu dne zápas týmu BC Dresden proti Litoměřicím. Po první čtvrtině s nízkým počtem bodů, nabral zápas nabral na obrátkách a skončil 62:49 ve prospěch domácích. Následoval druhý zápas Titans U19 proti stejně starému týmu z Děčína. Silný český tým začal dobře a Drážďanští měli problémy s udržením tempa. Krátce před koncem třetí čtvrtiny se vzdali a Děčín vyhrál 94:77.

Po tomto turnaji, který přinesl spoustu možností si vyzkoušet různé taktiky a přístupy, byla pro všechny účastníky připravena výborná pizza v různých variantách a také krátký oddych, během kterého se němečtí a čeští mladíci a trenéři z Drážďan a Děčína dali do řeči i mimo hřiště. "Basketbalový klub z Děčína má velmi ambiciózní program. Podobně jako u nás  zde zaměřují na rozvoj juniorských týmů ," vysvětlil trenér juniorů Dresden Titans, Stefan Mähne, který využil příležitosti k výměně názorů na metody rozvoje talentů.

Večer odehráli Dresden Titans svůj třetí víkendový zápas. S mírně pozměněnou sestavou jsme nastoupili proti BK Lokomotiv Plzeň. Opět to byl zápas vyrovnaný až do poločasu. Po změně stran však bylo jasné, že drážďanští hráči už mají dva zápasy v nohách a tak třetí zápas prohráli 93:64.

"Nemáme si co vyčítat," řekl spokojený trenér Mähne. "Zápasy tady pro nás nejsou primárně o výsledcích, ale o zvykání si na novou sezonu a zkušenostech z česko-německé výměny. Kluci by také měli zažít nějaké vzdělání a kulturu mimo sport."

Po dalším přenocování byl v neděli ráno na programu poslední zápas delegace ze saské metropole. Soupeřem v tomto zápase byli Wolves Radotín, kteří na konci první třetiny zpočátku prohrávali 14:12. Poté však Češi dokázali zvrátit vývoj zápasu proti vyčerpaným "Titans" a nakonec zvítězili 78:45. I přes turnaj bez výhry z pohledu Drážďan to v žádném případě nebyl promarněný víkend v Litoměřicích, protože všichni hráči se mohli dále rozvíjet, vyměňovat si nápady a trávit spolu čas mimo basketbal.